W południowo- zachodniej Polsce u podnóża Gór Złotych leży wieś Skrzynka.
HASŁO ZESPOŁU
Wesoło życie nam płynie
i szybko upływa czas,
taniec, śpiew, praca, muzyka,
oj, to jest w życiu cel nasz
Kilka słów o historii…
W południowo-zachodniej Polsce u podnóża Gór Złotych leży wieś Skrzynka. Jest to atrakcyjna krajobrazowo kilkusetletnia wieś o charakterze rolniczym. Na nowo zasiedlana po II Wojnie Światowej ożywia się również pod względem artystycznym. Prężnie rozwija się utworzony w 1947 r. przez P. Stefanię Klucowicz „Mały Teatrzyk”, a następnie działalność artystyczną kontynuuje Koło Gospodyń Wiejskich. Tak oto 30 lat temu ówczesna Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich P. Czesława Paszylka zainicjowała powstanie zespołu ludowego o nazwie „Skrzynczanie”.
Mobilizacją do jego utworzenia był ogłoszony przez ówczesne władze Miasta i Gminy Lądek Zdrój Turniej Wsi. Pierwszy historyczny dla zespołu moment to 27 maja 1978 r., data pierwszego występu i pierwszego zwycięstwa. To był dopiero początek…
Zespół ludowy, działający dziś pod nazwą „Skrzynczanki”, od trzech dekad uświetnia swoją obecnością koncerty, festiwale, przeglądy, święta ludowe. Zawsze uśmiechnięte Panie w barwnych ludowych strojach śpiewają na stadionach i boiskach szkolnych, w świetlicach i domach kultury, nie tylko w Polsce, ale także za granicą(Belgia, Luksemburg, Czechy, Niemcy). Z pieśnią na ustach rozsławiają lądecką gminę i krzewią kulturę ludową, niezmiennie od lat odnosząc sukcesy i zdobywając publiczność.
Sołtys Skrzynki, P. Jan Miszczyński, nieustannie wspiera i dopinguje zespół, będący dumą jego wsi. Wiele z Pań osobiście namawiał do wstąpienia do zespołu, sugerując, jak ważne jest podtrzymywanie ludowej tradycji w naszym regionie. A śpiewanie dla „Skrzynczanek” stanowi ogromną wartość- kultywowanie pieśni ludowej to wspaniała zabawa, oderwanie się od codziennych obowiązków, częste spotkania w przyjaznym gronie, a przede wszystkim możliwość żywego uczestnictwa w rozwoju wsi i gminy.
Bogaty repertuar „Skrzynczanek” to różne programy obrzędowe(dożynki, oczepiny) i 150 pieśni dolnośląskich, krakowskich, rzeszowskich, wielkopolskich, kolęd, pieśni patriotycznych i biesiadnych. Słowa pierwszych piosenek o Skrzynce i o Lądku Zdroju tworzyła P. Wanda Kaletka, a także P. Ewelina Makowska.
Oto fragmenty najchętniej śpiewanych pieśni:
Cyt, cyt, skrzypią drzwi, jaśku nie otworzę ci,
cyt, cyt, ojciec śpi, obudzi się, będzie zły,
cyt, cyt, szczekną psy, będą plotki w całej wsi,
Jasiu nie zwlekaj, ojciec idzie uciekajHen na polu za dąbrową dopadł zając zającową
i nie pytał, i nie prosił, lecz miłośnie wytarmosił.Płynie potok doliną, nad potokiem jawory,
Jaś ze swoją dziewczyną spędzał słodkie wieczory
Wszystkie Panie są uzdolnione nie tylko muzycznie. Interesują się też tańcem, modą, turystyką, gotowaniem i pieczeniem. Chętnie też czytają książki, rozwiązują krzyżówki i zbierają grzyby. Przygotowują ciasta i inne smakowite potrawy na imprezy okolicznościowe.
„Skrzynczanki” to zespół rodzinny i pokoleniowy- matka śpiewa z córką, jak np. Panie Beata i Aleksandra Tusińskie, Janina i Sabina Ogórek, a bratowa wspiera szwagierkę, jak Panie Urszula i Barbara Michorczyk.
Nagrody i wyróżnienia mające dla zespołu największą wartość:
- I miejsce w Turnieju Wsi w 1978 r.
- I miejsca w konkursie na palmę wielkanocną ( czwarty raz z rzędu)
- I miejsce w II Przeglądzie Zespołów Ludowych Pogranicza
- II miejsce w I Polsko- Czeskim Przeglądzie Zespołów Ludowych w Pstrążnej w 2005 r.
- II miejsce w Ludowej Liście Przebojów Polskiego Radia Wrocław
Przez szereg lat „Skrzynczanki”, nie zaniedbując obowiązków domowych, rodzinnych czy zawodowych, pracowały wytrwale na swój ogromny sukces jakim jest 30 lecie działalności artystycznej !!!