Atrakcje

Góra Trzech Krzyży

GÓRA TRZECH KRZYŻY

Góra Trzech Krzyży swoją nazwę zawdzięcza stojącym na niej od wieków trzem drewnianym krzyżom kalwaryjnym. Stanowi wzniesienie o wysokości 493 m n.p.m., grzbiet zbudowany jest z gnejsów, częściowo odsłoniętych pod szczytem. Niegdyś na tę górę od strony miasta prowadziła alejka lipowa, a samo wzniesienie stanowiło cel licznych spacerów kuracjuszy. Spod krzyża podziwiano piękną panoramę miasta. Południowe podnóże Góry Trzech Krzyży na początku lat 70-tych XX w. przeznaczono na zabudowę osiedla domków jednorodzinnych, zwanego „Słoneczne I”. Według przekazów z literatury niemieckiej, na Górze Trzech Krzyży pierwsze krucyfiksy stały już na początku XVII w. i prawdopodobnie były kamienne. Na jednej z najstarszych rycin Lądka-Zdroju z 1673 r. można je dojrzeć na zboczu tej góry. Jeszcze w latach 60-tych XX w. na szczycie góry stały trzy potężne drewniane krzyże, a do nich przybite były stylizujące malowane na blasze postacie ukrzyżowanych złoczyńców i Jezusa. Przyjął się w tradycji miejscowej zwyczaj, że owe krzyże są przez mieszkańców odnawiane lub na nowo stawiane w podzięce za szczęśliwe zakończenie niebezpiecznych zdarzeń. Na początku lat 70-tych XX w. nowe krzyże wystawił właściciel góry Franciszek Kuźniarz, jako wotum dziękczynne za to, że uratował się z płonącego w garażu samochodu. Jednak wskutek trudnych warunków klimatycznych uległy zniszczeniu. Na początku lat 80-tych powtórnie wystawił krzyże, tym razem wykonane z solidnego wiązowego drewna.

OPIS TRASY:

Nasz spacer rozpoczynamy z Rynku i trasą spacerową nr 3 kierujemy się na most Złotostocki i za nim przecinając ul. Widok wchodzimy na Osiedle Słoneczne. Dalej w górę ul. Makową aż do jej kulminacji a następnie szlakiem aż do szczytu Góry Trzech Krzyży.

LEGENDY O TRZYKRZYSKIEJ GÓRZE

Na przestrzeni wieków powstało wiele legend o historii Trzech Krzyży.

  1. W rejonie Góry Trzech Krzyży rozszalała się latem potężna burza z piorunami. Przebywająca w tym czasie na jej szczycie rodzina w wielkiej trwodze uciekając przed błyskawicami, zapomniała o swoim małym dziecku. Pozostawionego na kocyku chłopca chwycił zębami duży pies, który pociągnął go kilka metrów poza szczyt, unikając ognistego pioruna. Po przejściu burzy dziecko wraz z psem szczęśliwie dotarło do domu. Rodzice i inni mieszkańcy uznali owe zdarzenie za łaskę i w tym miejscu postawili w podzięce trzy dębowe krzyże.
  2. Na szczycie góry stał wóz z drewnem zaprzężony w dwa konie, na którym siedziała rodzina. Nagle spłoszone konie zerwały się i wóz ruszył w dół po stromej skarpie. Zanim ludzie zorientowali się co się stało, wóz zatrzymał się przy brzegu Białej Lądeckiej, gdzie konie gasiły swoje pragnienie. Mieszkańcy Lądka-Zdroju uznali to zdarzenie za coś niezwykłego, ponieważ na górze nie znaleziono śladów, którędy zjechał wóz. Rodzina, która ocalała postawiła w podzięce trzy krzyże.
  3. Bogaty, ale niewierzący mieszkaniec Lądka-Zdroju miał trzy prześliczne córki, które nie mogły wyjść za mąż, bo także nie wierzyły w Boga. Aby uchronić je przed staropanieństwem ojciec postanowił się nawrócić. W tym celu poszedł na wzgórze i tam żarliwie się modlił do Boga, prosząc go o nawrócenie. Bóg wysłuchał jego próśb i cała rodzina się nawróciła. W niedalekiej przyszłości kobiety wyszły za mąż. W podzięce za zesłane łaski ojciec postawił na wzgórzu trzy krzyże.
  4. Majętny właściciel ziemski, do którego należało wzgórze, odmówił proboszczowi datku na budowę wieży kościoła parafialnego. W związku z tym proboszcz rzucił na niego klątwę. Od tego czasu wszystkie swoje niepowodzenia (m.in. spalona obora) bogacz zaczął przypisywać niełasce proboszcza. Po pewnym czasie mieszkaniec postanowił wspomóc budowę wieży kościelnej w postaci cegieł i robotników, którzy tę wieżę wybudowali. Na pamiątkę tych wydarzeń, postawił na wzgórzu trzy krzyże.
  5. Na wzgórzu zakopano duży skarb. Krzyże miały odstraszać śmiałków, którzy chcieliby go odnaleźć.
  6. Na wzgórzu postawiono trzy krzyże na wzór Golgoty, jako wotum dziękczynne za uratowanie mieszkańców miasta od epidemii cholery, która po którejś z wielu wojen opanowała całą Ziemię Kłodzką, omijając jednak Lądek-Zdrój.
  7. Na początku XIX w. mieszkańcy miasta postawili trzy krzyże na wzgórzu w podzięce za to, że ominęła ich domostwa powódź, pożar oraz zaraza.
  8. W latach 30-tych XX w. o zbocze góry rozbił się samolot, lecz jego pasażerom nic się nie stało. W podzięce za opatrzność, ocaleni ludzie ufundowali trzy krzyże, które postawiono na owej górze.
ROZMIAR CZCIONKI