Biblioteka

Między nami jaskiniowcami

W słoneczną wrześniową sobotę spragnieni przygód miłośnicy książek spotkali się na bibliotecznej imprezie plenerowej w Radochowie. A tam czekało na nich dużo atrakcji, mi.in. gra terenowa na szczycie góry Cierniak, quest w Jaskini Radochowskiej, bieg z książką, ognisko i wiele, wiele innych. Celem imprezy było rozpowszechnianie w sposób aktywny czytelnictwa, integracja dzieci, zapoznanie z lokalną historią i przyrodą oraz kreatywny wypoczynek. Cała ta biblioteczna afera toczyła się wokół książki Zofii Staniszewskiej „Zagadka jaskini”.

Dzień obfitował w mnóstwo wrażeń i wydarzeń, o których opowiemy teraz ze szczegółami. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie drużyny i od tego momentu rywalizowali ze sobą w zdrowym sportowym duchu, rzecz jasna. Podczas gdy drużyna czerwonych jaskiniowców wspinała się na górę Cierniak w poszukiwaniu nietoperza Radka, drużyna zielonych eksplorowała jaskinię. Po przerwie nastąpiła wymiana drużyn i miejsc gry. Gra terenowa na szczycie Cierniaka polegała na wykonaniu licznych zadań, trzeba było m.in. odnaleźć tekst pieśni maryjnej czy imiona fundatorów schodów, policzyć schody pątnicze i dodatkowo odszukać nietoperza Radka, który tego dnia nawiał z jaskini 😊. Eksploracja jaskini to też była ekstra przygoda. Podczas zwiedzania dzieci musiały dodatkowo wypatrzyć poukrywane w zakamarkach zoo puzzle, a potem je ułożyć. Zabawie towarzyszyła książka Z. Staniszewskiej, opowiadająca o wycieczce uczniów do Jaskini Radochowskiej właśnie. Fragmenty książki czytaliśmy dzieciom na szczycie góry i w głębi jaskiniowej Sali Gotyckiej. Po przejściu obu gier dzieci odpowiadały na pytania dotyczące książki, dając swoim drużynom szansę na zdobycie dodatkowych punktów. I tu Wam powiem – nie było błędnych odpowiedzi! Członkowie drużyn mieli do wykonania w międzyczasie jeszcze kilka innych zadań  – malowali ekotorby i robili glicerynowe skamieliny, układali mega puzzle i szkielet niedźwiedzia, pokonywali labirynt i wymyślali radosny okrzyk jaskiniowca. Kulminacyjnym punktem programu był bieg z książką, a w takim biegu wygrywa każdy! Bieg poprzedziła rozgrzewka czytelnicza, która polegała na równoczesnym głośnym czytaniu fragmentu ulubionej książki przez 40 sekund. Potem był ostry trening z książką w ręku, który rozgrzał nas do granic możliwości! Po biegu wyczerpani i głodni uczestnicy z radością przyjęli wiadomość o odpoczynku przy ognisku, a posileni wysłuchali jeszcze książki I. Pietrzak-Płachty „Wypożyczalnia skrzydeł” i fragmentów „Co hrabia porabia?” Ł. Wierzbickiego. Na koniec naszego spotkania rozdane zostały nagrody dla zwycięskiej drużyny i liczne upominki dla wszystkich uczestników.

Było aktywnie, radośnie i fantastycznie, co potwierdziły szerokie uśmiechy na twarzach dzieci!

We wspólnej zabawie udział wzięli : Roman Kaczmarczyk Burmistrz Lądka-Zdroju , Lidia Achrem, Beata Kaczmarczyk, Ewa Pajęcka, Małgorzata Bednarek, Grzegorz Szczygieł, Konstancja Rodak, Małgorzata Wołczacka, Beata Ludwiniak, Adrianna Szymańska, Gracjana Pazdyk-Poświstajło, Sylwia Kamecka, Karolina Sienkiewicz, Anna Bieńkowska. Bardzo dziękujemy za obecność i zaangażowanie.

Składamy serdeczne podziękowania sponsorom imprezy, którymi byli: Jaskinia Radochowska – Natalia Wellmann – Piotrowicz, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – Alicja Piwowar, Rada Miejska Lądka – Zdroju, Rodzice.

(fotorelacja na Facebooku – zachęcamy do oglądania)

ROZMIAR CZCIONKI