Dystans: 17,2 km
Suma podjazdów: 357 m
Średni czas przejazdu: 1,5 godz.
Stopień trudności: ***
Wycieczkę rozpoczynamy w Lądku-Zdroju na parkingu przy pl. M.Curie Skłodowskiej, jadąc prawym brzegiem rzeki Białej Lądeckiej. Tu skręt w prawo, wąskim asfaltem dojeżdżamy do ul. Lipowej i tu skręcamy w prawo. Droga asfaltowa prowadzi do części zdrojowej miasta. Mijamy kaplicę zdrojową i na skrzyżowaniu kierujemy się w lewo. Tu droga wznosi się. Jedziemy ul. Wolności do następnego skrzyżowania i skręcamy w prawo w stronę granicy państwa. Droga szeroka wygodna, asfaltowa, ale dość nachylona, więc pedałujemy pod górkę następne 3 km. Po drodze za drugim zakrętem punkt widokowy. Za budynkiem kamieniołomu skręcamy w prawo w drogę gruntową. Trzeba uważać na leżące gałęzie i luźne kamienie. Następne 3 km jedziemy leśną drogą o niezbyt dobrej nawierzchni gruntowej. Na pierwszym rozwidleniu dróg leśnych kierujemy się w lewo, dojeżdżamy do dużego Rozdroża Zamkowego gdzie znajduje się miejsce wypoczynkowe ze schronem. Jeśli skręcimy tam w lewo (łącznik a) to po ok. 800 m można odbić do granicy państwa i przejść na stronę czeską (trzeba przejść przez las ok. 100 m i od zabudowań zaczyna się droga gruntowa, którą można dojechać do miejscowości Zalesi). Dla tych, którzy jadą dalej główną trasą zaczyna się droga asfaltowa, którą zjeżdżamy prawie 3 km w dół. Na skrzyżowaniu z drogą do Stronia Śląskiego skręcamy w prawo, a potem w lewo do wsi Stójków. Na zakręcie za wsią, zjeżdżamy pod most i za mostem w lewo. Przejeżdżamy stary mostek na rzece i wjeżdżamy na drogę kierując się w lewo. Za hotelem Mir-Jan skręcamy w lewo na most i za mostem w prawo leśną alejką dojeżdżamy do drogi asfaltowej – ul. Bema. Przejeżdżamy prosto przez rondo i ul. Spacerową wracamy do parkingu – punktu startowego.
17. Kaplica Zdrojowa pw. Najświętszej Marii Panny “Na Pustkowiu” została wybudowana z inicjatywy Z. Hoffmanna. Kaplicę wzniesiono 1679 r., a w 1690 r. poszerzono ją o dwie nawy boczne. Jest to więc budowla trzynawowa, o sklepieniu kolebkowym. W ołtarzu głównym znajduje się barokowa figura Matki Bożej z Dzieciątkiem (1674 r.), a nad ołtarzami bocznymi, obrazy św. Anny i św. Józefa. Obrazy te, jak i pozostałe Wniebowzięcie NMP, Zmartwychwstanie, Chrzest Jezusa pochodzą z XVIII w. i są przypisywane M. Willmannowi, największemu śląskiemu malarzowi barokowemu.
18. Zdrój Wojciech to najbardziej charakterystyczna budowla w Lądku-Zdroju. Jej kopulasty dach przykrywa wyłożony marmurem basen termalny. Na galerii znajduje się pijalnia wód. “Wojciech” (dawniej Marienbad) zbudowany został w latach 1678-1679. Pierwotnie drewniany, został przebudowany w latach 1877-1880. Pod kopułą znajduje się basen termalny wykonany w stylu łaźni tureckiej, wyłożony w 1860 r. marmurem. Elewacje utrzymano w duchu neorenesansu i noebaroku. Basen jest czynny cały rok. Szczegółowe informacje na temat zabiegów w uzdrowisku i kąpieli można uzyskać w recepcji w holu budynku.
19. Kapliczka NMP i św. Huberta na Karpnie z 1872 r. jest jedną z ostatnich, pozostałych do dziś z zabudowań wsi. Wieś istniejąca tu od 1571 r. powstała przy starym trakcie handlowym z Czech do Małopolski przez Śląsk, wiodącym z Lądka-Zdroju na Przełęcz Karpowską. Przy Solnej Drodze budowano zamki m.in. Karpień (dojście niebieskim szlakiem od Rozdroża Zamkowego) i Rychleby, była uczęszczana jeszcze do XVIII w.