Atrakcje

Wycieczka Konradów – Trzebieszowice – Skrzynka

Dystans: 13,6 km
Suma podjazdów: 78 m
Średni czas przejazdu: 45 min.
Stopień trudności: *

Wycieczkę rozpoczynamy na granicy Gmin Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie, drogą asfaltową przez malowniczą wieś Konradów. Dojeżdżając do drogi wojewódzkiej 392 kierujemy się na lewo, po czym zjeżdżamy na prawo w  boczną drogę, która doprowadzi nas do wsi Trzebieszowice. To duża wieś ciągnąca się wzdłuż rzeki Białej Lądeckiej. Po lewej stronie mijamy Hotel „Zamek na Skale”, przy którym znajduje się zabytkowy park. Jadąc dalej możemy dojrzeć w oddali Kościół Parafialny pw. Św. Andrzeja. Po około 300 m skręcamy w prawo i kierujemy się drogą do wsi Skrzynka, malowniczo położonej w Górach Złotych. We wsi, naprzeciwko przystanku PKS świetlica wiejska, na ścianie budynku tablica upamiętniająca Henryka Worcella, polskiego prozaika i publicystę, mieszkającego w  Skrzynce w latach 1945-1949. Następnie skręcamy w lewo i mijając domy docieramy do rozwidlenia dróg na Ołdrzychowice Kłodzkie i Rogówek, gdzie kończymy naszą trasę.

1. W górze Konradowa zachowały się ruiny starego pieca do wypalania wapna. Pozostałości po czasach intensywnej eksploatacji marmuru w niedalekim kamieniołomie Rogóżka (teren prywatny więc wstęp może być ograniczony).

2. Kościół filialny Podwyższenia Krzyża Świętego jest niewątpliwie najcenniejszym zabytkiem Konradowa. Kościół został zbarokizowany w XVIII wieku. Posiada bogate wyposażenie wnętrza. Na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny z 1751 r. z figurami dłuta Michała Klahra. W programie Natura 2000 kościół wpisany jest na listę specjalnych obszarów ochrony siedlisk. Nietoperze (m.in. nocki duże, gacki brunatne) zamieszkują wieżę i strych kościoła.

3. Zespół dworski powstał w czasach Johanna Antona von Frobel (1726-1763). Miał on początkowo status dworu sędziowskiego, ale jednocześnie uzyskał okazałość pałacu. Styl barokowego dworu odpowiada budownictwu Hrabstwa Kłodzkiego z lat 1720-1750.

4. Zamek na Skale w Trzebieszowicach. Pierwotnie była tu siedziba rycerska, ale już w XVI wieku na ruinach siedziby rycerskiej zaczęto wznosić renesansowy dwór z wewnętrznym dziedzińcem. Dwór należący wraz z wszystkimi majątkami trzebieszowickimi do rodu von Reichenbachów nazwano „Steinhof” (Kamienny Dwór, Zamek na Skale). Drugim rodem, który mocno wpisał się w historię Zamku na Skale, byli Wallisowie. Modernizację starego renesansowego dworu rozpoczęto w 1689 roku. Powstał wówczas nowy człon zamku ze stajniami i dwupiętrową oranżerią na piętrze a także nowa wieża.

ROZMIAR CZCIONKI