Atrakcje

Wycieczka Lądek-Zdrój – Wójtówka – Wrzosówka

Dystans: 13,3 km + 2,8 + 1,5 km
Suma podjazdów: 417 m
Średni czas przejazdu: . 1,5 godz.
Stopień trudności: ***

Z rynku ruszamy ul. Kościelną, po drodze mijamy Kościół  Parafialny Narodzenia NMP. Jest to barokowa budowla, poświęcona w 1697 r. W środku cenne rzeźby figuralne z warsztatu najwybitniejszego rzeźbiarza Ziemi Kłodzkiej, Michała Klahra (Grupa Ukrzyżowania) i jego syna Ignacego (ambona, rokokowy konfesjonał). Dalej ul. Wiejską wzdłuż rzeki Białej Lądeckiej do niewielkiego mostku, przez który dojedziemy do ul. Langiewicza a następnie na lewo główną drogą 390 aż do zjazdu na prawo do wsi Wojtówka. Kontynuujemy podróż drogą asfaltową przez wieś a następnie drogą leśną, która zaprowadzi nas do wsi Wrzosówka, gdzie możemy zobaczyć kościół murowany z 1604 r. pod wezwaniem św. Karola Boromeusza. Tę malowniczą okolice opuszczamy kierując się leśną drogą przez Skalny Wąwóz aż do niżej położonej wsi Lutynia. Po drodze można zobaczyć ciekawe formy skalne Bazaltowe Słupy. Następnie dojeżdżamy do Lądka-Zdroju i kierując się ul. Zamenhofa dojeżdżamy do rzeki Białej Lądeckiej. Skręcając w prawo jedziemy wzdłuż rzeki ul. Klonową, następnie przez most św. Jana i na prawo ul. Słodową aż do rynku gdzie kończymy naszą wycieczkę.

13. Kawiarnia Artystyczna Dom Klahra. Siedziba kawiarni mieści się w barokowej kamienicy, przy ul. Rynek 1, należącej w latach 1724 – 1742 do Michała Klahra Starszego, wybitnego artysty rzeźbiarza czynnego na Śląsku w 1 poł. XVIII w.

14. Wójtówka to mała wieś położona w malowniczej dolinie Borówkowego Potoku. W centrum wsi znajduje się późnobarokowy kościół pw. św. Antoniego Paderewskiego, a przed kościołem ciekawy krzyż nagrobny z XIX w. , który jest pomnikiem żołnierzy poległych na I wojnie światowej.

15. Na terenie dawnej wsi Wrzosówka położonej bardzo malowniczo w górnej części Lutego Potoku, zachowała się kaplica modlitewna p.w. Św. Karola Boromeusza z początków XIX w. odnowiona dzięki staraniom miejscowych strażaków. Na okolicznych polanach spotkać można dziewięćsiły – rośliny objęte ścisłą ochroną gatunkową. Srebrzystobiały, koszyczkowaty kwiatostan otwiera się tylko w słońcu, a zamyka pod wpływem większej wilgotności powietrza – co zwiastuje nadchodzący deszcz. Według góralskich legend ma czarodziejską moc dziewięciu sił. Powyżej wsi na kulminacji Borówkowej Góry ( 900 m n.p.m.) po jej czeskiej stronie, znajduje się wieża widokowa wybudowana tu w 2006 r. Miejsce to zasłynęło ze spotkań opozycyjnych w latach 80-tych XX w.

16. Lutynia to mała wieś położona w dolinie Lutego Potoku. Dawniej działały tu kopalnie srebra i ołowiu. Obecnie wieś o charakterze turystycznym. W centrum pięknie odremontowany barokowy kościół św. Jana Nepomucena.

 

ROZMIAR CZCIONKI